Leadership
Biographies

FCACM Korey J. Jones

Senior Enlisted Advisor, Destroyer Squadron 2

14 April 2021

Studio portrait of FCACM Korey J. Jones
FCACM Korey J. Jones
Studio portrait of FCACM Korey J. Jones
FCACM Korey J. Jones
Studio portrait of FCACM Korey J. Jones
Photo By: MC2 Jacob Milham
VIRIN: 210414-N-OW182-0012
 

Master Chief Jones is a native of Jacksonville, Florida.  He entered the Navy as a plebe at the U.S Naval Academy in July 1994. Upon his separation in January 1997, he was assigned to General Detail, Naval Support Facility Anacostia in May 1997.  His first Sea tour was as a deck seaman aboard USS Reid (FFG 30) homeported in San Diego, CA from September 1997 until her decommissioning in September 1998. 

He went on to complete Advanced Electronic Technical Core and FC “A” School at Surface School Command, Great Lakes, IL in October 1998. After graduation, he was temporarily assigned aboard USS Anzio (CG 68) until October 1999 when he began AEGIS Computer Networking Technician (ACNT) “C” School at AEGIS Training and Readiness Center (ATRC) Dahlgren, VA and was promoted to FC3 in December 1999.  Completing “C” school in June 2000, he reported to Pre-commissioning Unit (PCU) Lassen (DDG 82) in Pascagoula, MS, where he advanced to FC2 in December 2000. Homeported out of San Diego, CA, he completed Lassen’s maiden deployment to the Western Pacific in support of Operation Enduring Freedom in 2003. He was advanced to FC1 in November 2003 before detaching in October 2004.

He returned to ATRC Dahlgren, VA as an Instructor and Course Supervisor for the ACNT Tracks I and II courses of instruction in December 2004.  He quickly earned his Master Training Specialist Qualification, was recognized as both ATRC and Center for Surface Combat Systems (CSCS) Instructor of the Year 2006 and was proudly advanced to Chief Petty Officer in 2007.  In March 2008 he reported aboard USS Forrest Sherman (DDG 98) as CF Division LCPO and CMEO Manager, where he completed two deployments. Advancing to Senior Chief Petty Officer in 2010, he assumed duties as Combat Systems Maintenance Manager (CSMM) and Combat Systems Departmental LCPO until his departure in February 2013. 

An April 2013 graduate from the Senior Enlisted Academy in Newport, RI, he was advanced to Master Chief Petty Officer in May 2013 while serving as Force Fire Controlman at Commander Surface Forces Atlantic until May 2016. He currently serves as Destroyer Squadron Two’s Senior Enlisted Advisor.

Master Chief Jones’ personal awards include the Navy and Marine Corps Commendation Medal (3 Awards), Navy and Marine Corps Achievement Medal (5 awards) and various unit and service awards. 


 
Navy.mil  |  Navy.com  |  Navy FOIA  |  DoD Accessibility/Section 508  |  No Fear Act  |  Open Government  |  Plain Writing Act 
USA.gov  |  Veterans Crisis Line  |  DoD Safe Helpline  |  Navy SAPR  |  NCIS Tips  |  Privacy Policy  |  Contact Us
 
Commander, Naval Surface Force Atlantic  |  1751 Morris Street  |  Norfolk, Virginia 23511-2808
Official U.S. Navy Website